ABADçı: Rasim Hüseynov | Region: Gəncə | Dulusçuluq və Keramika
ABADçımız rəssam Rasim Hüseynov rəngli çini qablar və keramika üzərində miniatür nümunələri yaradır. Onun əsərləri dünyanın ən məhşur muzeylərini, eləcə də bir çox zəngin şəxsi kolleksiyaları bəzəyir.
R.Hüseynovun dediyinə görə, o, bu sənəti 1982-ci ildə öz peşəsi və həyat tərzi olaraq seçib:
“Gəncədə çini qablar zavodunda işləmişəm. O zamandan bəri miniatür sənətinə böyük marağım oyanıb. O sənətin sirlərini və bütün ən kiçik nüanslarını kitablardan belə əldə etdim ”.
Keçmiş SSRİ məkanında çini qablar üzərində miniatürləri ilk təqdim edən də məhz Rasim Hüseynov olub:
“1987-ci ildə Moskvada “Muğam kompozisiyası” adlı əsərim ilə gümüş medala layiq görülmüşəm”.
Hətta 1993-cü ildə Gəncə çini qablar zavodu fəaliyyətini dayandırdıqdan sonra R.Hüseynov sənətindən öz döndərmədi, bu işi daha da təkmilləşdirdi. Beləliklə, əsasını qoyduğu çini üzərində miniatür rəssamlığı və həmçinin kobalt məmulatlar üzərində səthi qızılla işlənmiş relyefli işləmələri ilə bir sıra beynəlxalq sərgilərdə iştirak edərək sənət aləmində böyük rəğbət qazanıb:
“Artıq yarım ilə yaxındır ki, “ABAD” ailəsinin üzvüyəm. Bu qurumun çətiri altında bir sənətkar həmrəyliyi yaradılıb. Sənətimi ailə biznesinə çevirmək üçün oğluma da bu sənəti sevdirmişəm, onun üzərində çox çalışıram. İstərdim ki, Azərbaycan Mədəniyyət Günləri dünyanın hər bir yerində keçirilsin və oğlum da bu sərgilərdə ailəmizin sənətini təmsil etsin”.

According to Rasim, he has chosen this art as profession and lifestyle since 1982:
"I used to work in a porcelain ware factory in Ganja. Since then, I have been captivated by miniature art and obtained the secrets and smallest nuances of this art from books. "
Rasim Huseynov was the first who introduced miniatures on porcelain plates in the former USSR (Union of Soviet Socialist Republics).
"In 1987, in Moscow, I was awarded a silver medal for my “Mugham composition", - he remarked.
Even after the Ganja porcelain ware factory stops in 1993, R.Huseynov does not turn his back on this art and improves his skills instead. Thus, he gains great popularity in the art sphere, participating in a number of international exhibitions with his distinct miniature adornments made with gold on the surface of porcelain and cobalt items.
"I am a member of the ABAD family for about half a year. Artistic solidarity has been created under the umbrella of this organization. In order to turn this love into a family business, I made my son like this art and I am eagerly helping him to improve upon this art. I would really like Azerbaijani Culture Days to be held all over the world, and our family’s approach and works to be represented at these exhibitions by my son,” Rasim said.