ABADçı: Lalə Muradova | Region: Bakı | Dekorativ - tətbiqi sənət
“ABAD” sıralarına artıq yalnız xalq sənət nümayəndələri deyil, ümümi dekorativ-tətbiqi sənətkarlığa aid olan sahələr üzrə ABADçılar da daxil olur. Lalə Muradova ixtisasca florist-dizaynerdir. Bu peşə üzrə həm Azərbaycanda, həm bir çox xarici ölkələrdə təhsil alıb, və demək olar ki, peşəsinin həm ustadı, həm də vurğunudur.
“Ailəmiz 5 nəfərdən ibarətdir. Hər birimiz ali təhsilliyik, lakin yaradıcılıqla kiçik qardaşım və mən məşğul oluruq. O da, mənim kimi florist-dizayner olaraq fəaliyyət göstərir. Floristikaya həyatımın 13 illini həsr etmişəm və bu işi sonadək öz sahəm kimi qəbul edirəm. Hazırda yerli özəl günlər təşkilatçılığı ilə məşğul olan şirkətlərin birində məhz bu peşə üzrə çalışıram”.
L. Muradovanın dediyinə görə, təbii və solmayan güllərlə işləmək çox diqqət və zəhmət tələb edir. Buna baxmayaraq, Lalə xanım bir dəqiqə belə olsa da dayanmır, yeni ideyaları üzərində çalışır, təxəyyülünü inkişaf etdirir və bu ideyalarıhəyata keçirməkdə çox israrlıdır.
“Baxmayaraq ki, peşəm üzrə hər zaman ən qabaqcıl şirkətlərdə işləmişəm, işimi daha da mükəmməlləşdirmək üçün şəxsi emalatxanamı da yaratmışam. Burada həmçinin solmayan təbii güllərlə kompoziyalar düzəldərək sosial şəbəkələr vasitəsi ilə satışını həyata keçirdirdim. Amma çox razı qaldığımı deməzdim. Daha sonra anam mənə “ABAD” haqqında bəhs etdi. Nədənsə, içimdə bir səs mənə mütləq müraciət etməyimi dedi. Yanılmadım. Əl qabiliyyətim dəyərləndirildi və mənimlə müqavilə bağlanıldı”.

"Our family consists of five people. Each of us is educated, but only my brother and I are engaged in creativity. He is also a floral designer just like me. I have devoted 13 years of my life to Floristry and I regard it as my professional path until the end of my life. I'm working on this profession at one
of the companies that are currently organizing local special events."
According to L. Muradova, working with natural and non-fading flowers requires a lot of attention and effort. Nevertheless, Lala does not stop for a moment, she works on new ideas, develops her imagination and is very persistent in implementing her ideas.
"I have always worked in the most advanced companies in my profession, also created a personal workshop to further perfect my business. I was selling my compositions with natural flowers through social media. But I would not say that I was satisfied. Then my mother told me about ABAD. For
some reason, my inner voice said that I would definitely apply. I was not mistaken. My skills evaluated and I signed a contract with ABAD."
Let us note that Lala Khanum currently produces souvenirs made with artificial flowers in various styles for "ABAD".