ABADçı: Sədiyyə Eldarova | Region: Bakı | Dəri məhsulları
Sədiyyə Eldarova dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı sahəsində çalışır. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dizayn fakültəsindən məzun olub.
“Əvvəllər bu fakültə “Toxuculuq və Tikiş Məmulatlarının Bədii Layihələndirilməsi” adlanırdı. Buradan məzun olduqdan sonra atama məxsus emalatxanada işləyib daha sonra İncəsənət Texnikumunda 2 il dərs demişəm. Ailə qurduqdan sonra artıq iş fəaliyyətimi dayandırdım. 3 övladım var. Lakin 5 ildir ki, sənətkarlıqla ev şəraitində məşğul oluram. Asudə vaxtlarımı dəyərləndirmək üçün yeni sahələri öyrənməyə başladım. Dəri üzərində naxışlamaya böyük həvəsim var. Şüşə, müxtəlif qablar üzərində dekorativ işləmələr etməklə məşğulam”.
Xalça naxışlarına uşaqlıqdan xüsusi marağı olan Sədiyyə xanım “ABAD”a naxışlı müxtəlif cüzdanlar, kiçik çantalar təqdim edir. Hazırda milli ornamentlərlə işlənmiş gödəkçələr, araxçınlar üzərində çalışır.

Sadiyya Eldarova works in the field of decorative and applied folk arts. She graduated from the Design Faculty of Azerbaijan State University of Economics.
“Previously, this faculty was known as ‘Artistic Design of Textile and Sewing Products.’ After graduating, I worked in my father’s workshop and later taught for two years at the Art Technical College. After starting a family, I paused my professional activities. I have three children. However, for the past five years, I have been engaged in craftsmanship at home during my free time. To make productive use of my leisure hours, I began exploring new areas. I have a strong passion for embossing on leather and also work on decorative treatments of glass and various vessels,” she shares.
Having had a special interest in carpet patterns since childhood, Ms. Eldarova currently produces embroidered wallets and small bags with traditional motifs for ABAD. She is also working on jackets and araxchins (traditional short jackets) adorned with national ornaments.