ABADçı: Günel Həsənova | Region: Bakı | Bədii gəlinciklər
Günel Həsənova 1984-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat fakültəsini bitirməsinə baxmayaraq, o hər zaman sənətə və milli dəyərlərə dərin maraq göstərib.
Artıq 12 ildən çoxdur ki, əl işləri ilə məşğul olan Günel xanım bu sahəyə olan marağının əsas qaynağını belə izah edir: “Anam evdar qadın olsa da, çox gözəl əl qabiliyyəti var idi. Müxtəlif əl işləri hazırlayırdı və mən heyranlıqla onu izləyirdim. Düşünürəm ki, sənətə olan sevgim də məhz buradan qaynaqlanır.”
Milli ornamentlərə, tarixə və mədəniyyətimizi əks etdirən əşyalara xüsusi həvəs göstərən Günel Həsənova sənət yoluna ilk olaraq qızına milli üslubda gəlinciklər tikməklə başlayıb. Ətrafındakı insanların onun əl işlərini bəyənib maraq göstərdiyini gördükdən sonra bu sahəni daha da inkişaf etdirməyə qərar verib.
Günel xanım Azərbaycan xalq nağıllarının sevilən qəhrəmanları — “Cırtdan”, “Tıq-Tıq xanım” və “Göyçək Fatma” kimi obrazları öz əl işlərində canlandırır. Bu qəhrəmanlar onun gəlincik kolleksiyasında xüsusi yer tutur və əlavə etdiyi unikal detallar sayəsində hər biri fərqli bir xarakter qazanır. Milli üslubda gəlinciklər və nağıl qəhrəmanları ilə yanaşı, Günel xanım qədim xalq qəhrəmanlarını və müxtəlif ölkələrin milli geyimlərində olan gəlinciklərini də hazırlamağı qarşısına məqsəd qoyub.
Qeyd edək ki, Günel Həsənovanın gözoxşayan əl işlərini “ABAD” etno-butiklərindən əldə etmək mümkündür.

Gunel Hasanova was born in 1984 in Baku city. Despite graduating from the Faculty of Applied Mathematics at Baku State University, she has always shown a deep interest in art and national values.
For over 12 years, Ms. Gunel has been engaged in handicrafts, and she explains the main source of her interest in this field as follows: “Although my mother was a housewife, she had remarkable manual skills. She created various handicrafts, and I watched her with admiration. I believe my love for art stems from this.”
Showing a special enthusiasm for national ornaments, history, and objects reflecting our culture, Gunel Hasanova began her artistic journey by sewing dolls in a national style for her daughter. After noticing that those around her appreciated and showed interest in her handicrafts, she decided to further develop this field.
Ms. Gunel brings to life beloved characters from Azerbaijani folk tales—such as “Jirtdan,” “Tiq-Tiq Khanim,” and “Goychak Fatma”—in her handicrafts. These characters hold a special place in her doll collection, each gaining a unique character thanks to the distinctive details she adds. In addition to dolls in national styles and folk tale characters, Ms. Gunel has set a goal to create dolls representing ancient folk heroes and those dressed in the national costumes of various countries.
It should be noted that Gunel Hasanova’s captivating handmade works can be obtained at “ABAD” ethno-boutiques.