ABADçı: Elvira Qasımova | Region: Naxçıvan | Dekorativ - tətbiqi sənət
ABADçımız Elvira Qasımova Naxçıvan Muxtar Respublikasının Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. İxtisasca kimyaçıdır. Lakin uşaqlıqdan dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığına böyük maraq göstərib:
“Tələbəlik illərindən bəri gips və yun sapdan, tullantı qalıqlardan dekorativ əl işlərinin hazırlanmasına həvəs göstərib boş vaxtlarımda hobbi kimi məşqul olurdum. Lakin ailəm mənim suvenirlərin hazırlanması ilə məşqul olduğuma boş vaxt itkisi kimi yanaşırdı. Mən isə buna baxmayaraq ruhdan düşmürdüm”.
Elvira xanım artıq 1 ildir ki suvenirlərin hazırlanması sahəsidə ciddi şəkildə fəaliyyətə başlayıb. İlk növbədə əl işlərini Sumqayıt Dövlət Rəsm qalereyasında sərgiləyib. Daha sonra isə satışlar barədə düşünərkən “ABAD” haqqında məlumat alıb.
“Suvenirlərimi mükəməlləşdirmək üçün bir çox məsləhətlər aldıqdan sonra, "ABAD"da fəaliyyətimə davam etdim. Artıq əzizlərim də kiçik biznesimin inkişafını görərək, mənə dəstək olurlar”.
Gələcək planlarından danışan E.Qasımova onu da söyləyib ki, əl işlərini təkmilləşdirib dekorativ sənətin fərqli sahələri ilə də məşqul olmaq fikrindədir:

Elvira Gasimova was born into a well-cultured family in Kharabaghlar village of Kangarly region of the Nakhchivan Autonomous Republic. She is a chemist by profession. However, showed a genuine interest in the decorative-applied folk art from her childhood.
"Through the years of studentship, I was enthusiastic about producing decorative artwork from leftovers, gypsum, wool yarn in my spare time. My family was dubious about my hobby as they thought it was a waste of time, yet I did not feel discouraged "- she remarks.
Elvira has been actively involved in the preparation of souvenirs for a year. First, she exhibited her work at Sumgayit State Art Gallery. Later on, she received information about "ABAD" while thinking about sales.
Talking about future plans, Gasimova also says that she intends to improve her handicrafts and work in different spheres of decorative art:
"Handcrafting increases my self-confidence. Having received many tips to improve my crafts, I continued working at ABAD. Seeing the development of my small business, my dear ones started to support me.”