ABADçı: Rüfət Allahverdiyev | Region: Bakı | Ağac üzərində oyma
Azərbaycanın qədim sənətləri nəsildən-nəslə ötürülərək bu gün də qorunub saxlanılır. Belə sənətlərdən biri də ağac üzərində oymadır.
Çünki ağac-taxta ta qədimdən insan məişətində ən vacib materiallardan olub. Günü bu gün də evlərdən tutmuş mebelinədək hər şeyin hazırlanmasında taxta istifadə olunur.
Rüfət Allahverdiyev də taxta üzərində bədii oyma ilə məşqul olan sənətkarlar arasındadır. İxtisasca maliyyəçidir, mühasib vəzifəsində çalışır. Lakin taxtaya olan sevgisi lap uşaqlıq illərindən başlayıb:
“Atam şərqşünas olmağına baxmayaraq, əlavə gəlir yeri kimi dülgər emalatxanası işlədirdi. Orada o komandası ilə zamanın tələbinə uyğun maraqlı qapı-pəncərə hazırlayırdı. Mən də uşaqlıqdan onların əl işlərinə baxaraq bu taxtalardan oyuncaq hazırlamaq arzusunda idim”.
Oyma və dülgərlik sənətini dərindən öyrənən R.Allahverdiyev öz arzularına çatdı. Ekoloji təmiz oyuncaqlar yaratmağa başladı.
“Kürdəmir rayonunda Novruz festivalı keçirilərkən ilk dəfə əl işlərim orada sərgiləndi. Belə bir marağa səbəb olacaqlarını heç düşünməmişdim. Elə orada məhsularımı niyə “ABAD”a vermirəm kimi suallarla rastlaşdım. Bundan sonra “ABAD”In fəaliyyətini araşdırdım və müraciət etdim”.
Hazırda Rüfət Allahverdiyev oyuncaqlardan başqa müxtəlif milli ornamentli suvenirlər də hazırlayır. Lakin bu işə yüksək texnoloqiyalar gətirərək yanaşmanı tam dəyişmək niyyətindədir:
“Pilot layihə olaraq taxtadan, lakin bütün elektronika ilə təhciz edilmiş robotların istehsalı ilə məşqulam. Sensorlu ağıllı suvenirlər icad etmişəm. Taxta oyma sənəti tarix boyu innovasiyalar tələb edib. Məsələn, əvvələr bədii naxışlar əl ilə vurulurdusa, hazırda lazer kəsimi bu işi daha da rahatlaşdırıb. Yüksək texnologiyalar da həmçinin. Çox qısa zamanda bizim gündəlik tələbatımızda ən böyük rol oynayacaq. Bizdə buna hazırlaşırıq.”

Azerbaijan’s ancient arts have been passed down from generation to generation and are still preserved today. One such art is wood carving.
Wood has been one of the most essential materials in human life since ancient times. Even today, wood is used in everything from homes to furniture production.
Rufat Allahverdiyev is among the artisans engaged in artistic wood carving. By profession, he is a financier and works as an accountant. However, his love for wood began in his childhood years:
“Although my father was an orientalist, he ran a carpentry workshop as an additional source of income. There, he and his team created interesting doors and windows that met the demands of the time. As a child, watching their handicrafts, I dreamed of making toys from this wood.”
Having deeply studied the art of carving and carpentry, R. Allahverdiyev achieved his dreams. He began creating eco-friendly toys.
“When the Novruz festival was held in the Kurdamir district, my handmade works were exhibited there for the first time. I never imagined they would generate such interest. Right there, I encountered questions like why I wasn’t offering my products to ‘ABAD.’ After that, I researched ‘ABAD’s activities and applied.”
Currently, Rufat Allahverdiyev produces not only toys but also various souvenirs with national ornaments. However, he intends to completely transform the approach by incorporating advanced technologies:
“As a pilot project, I am working on the production of robots made of wood but equipped with full electronics. I have invented sensor-based smart souvenirs. The art of wood carving has required innovations throughout history. For example, while artistic patterns were previously applied by hand, laser cutting has now made this process much easier. High technologies will also play a significant role in our daily needs in the near future. We are preparing for this.”