Xalçaçı sənətkar Sürayyə Rzayeva Bakı şəhərinin Nardaran qəsəbəsindən “ABAD”a müraciət edib.
40 ilə yaxındır ki, xalçaçılıqla məşğul olan sənətkarın sözlərinə görə, bu sənəti ilk dəfə ailəsində öyrənib:
“Bacılarım xalçaçılıqla məşğul olublar, elə mən də gözümü açandan bibimi xalça toxuyan görmüşəm. Bu sənət həm bizim nəsildə inkişaf etdirilib, həm də özümün şəxsi marağım var idi. Ali məktəbə daxil ola bilməyəndə çox kədərlənmişdim, lakin xalçaçılıq sənətini öyrənməyə başlamağımla özümü yalnız bu sahədə gördüm. İllər sonra isə xalçaçılıq üzrə təhsil də aldım”.
Sürayyə Rzayevanın hazırladığı suvenir xalçalarda sakit rənglər, xüsusilə də ağ rəngin çalarları daha çox alır.
“ABAD”a müraciətindən danışan sənətkarın sözlərinə görə, gələcəkdə göstərilən dəstək sayəsində tələbələr hazırlamaq istəyir:
“İstəyirəm ki, onlar bu sənəti seçdikləri üçün peşman olmasınlar. “ABAD”ın dəstəyi sayəsində əl işlərini sata bilsinlər, gəlir götürsünlər və bu sənəti özlərindən sonrakı nəsillərə ötürsünlər”.

According to the carpet-weaver, she has been engaged in carpet-making for nearly 40 years and learned this craft from her family members:
"My siblings were engaged in carpet weaving, so since I opened my eyes to the world, I have been seeing my aunts' carpet weaving. This art was developed in our generation, and I also had a personal interest. I was very upset when I could not get accepted to study at the university, but when I started learning carpet weaving, I realized that I see myself only in this area. Years later, I studied in the field of carpet weaving."
Soraya Rzayeva's small-sized souvenir carpets have a lot of subtle or neutral colors, especially white shades. Speaking of her ABAD appeal, the artist said she would like to prepare students for the future:
"I do not want them to regret that they chose this art. Thanks to the support of ABAD, they can sell their artifacts, earn income, and pass this art on later generations."